Baylor Commit Schedules

August 23, 2019
2,492

Baylor has 14 verbal commits in the 2020 class. Here are their schedules so you can see each in person before heading to McLane to watch the Bears.


Taye McWilliams‍ RB 6-2 205 Rosenberg Terry

8/30 vs. Fort Bend Bush 7 p.m.
9/7 @ Fort Bend Dulles 6 p.m.
9/28 vs. Fort Bend Hightower 6 p.m.
10/4 @ Richmond Foster 7 p.m.
10/11 @ Angleton 7 p.m.
10/18 vs. Texas City 7 p.m.
10/25 @ Ball High 7 p.m.
11/1 vs. Friendswood 7 p.m.
11/9 @ Shadown Creek 7 p.m.
 
Seth Jones‍ WR 6-0 175 Shadow Creek
 
8/31 @ Summer Creek 7 p.m.
9/6 vs. Magnolia 7 p.m. 
9/13 vs. Alief Elsik 7 p.m.
9/27 @ Angleton 7 p.m.
10/4 vs. Texas City 7 p.m.
10/11 @ Ball 7 p.m.
10/18 vs. Friendswood 7 p.m.
10/24 @ Foster 7 p.m.
10/31 @ Fort Bend Hightower 7 p.m.
11/8 vs. Terry 7 p.m.

Gavin Byers‍ OL 6-5 295 Colleyville Heritage

8/31 vs. Lovejoy 7 p.m.
9/6 vs. Southlake Carroll 7 p.m.
9/12 @ Euless Trinity 7 p,m.
9/27 vs. Carrollton Newman Smith 7 p.m.
10/4 vs. Creekview 7 p.m.
10/11 vs. Denton Ryan 7 p.m.
10/18 vs. R.L. Turner 7 p.m.
10/25 @ Grapevine 7 p.m.
11/1 vs. Birdville 7 p.m.
11/8 @ Denton 7 p,m.
 
Mose Jeffery6-4 330 Kilgore College
 
8/24 vs. Tyler Junior College 7 p.m.
8/31 vs. Navarro College 7 p.m.
9/7 at New Mexico Military Institute
9/14 vs. Cisco College 7 p.m.
9/21 at Northeastern Oklahoma A&M College 6 p.m.
9/28 vs. Texas A&T (Hall of Fame Game) 5 p.m.
10/5 at Trinity Valley 7 p.m.
10/19 vs. Blinn College (Homecoming) 3 p.m.
10/26 at Tyler Junior College* 3 p.m.

Alven Johnson‍ DL 6-4 255 Thrive Academy Baton Rouge

9/5 vs. Varnado (Angie, LA) 7 p.m.
9/12 @ Dunham (Baton Rouge, LA) 7 p.m.
9/20 @ Glen Oaks (Baton Rouge, LA) 7 p.m.
9/27 @ Livingston Collegiate Academy (New Orleans, LA) 3:30 p.m.
10/3 vs. Hanson Memorial (Franklin, LA) 7 p.m.
10/10 vs. Slaughter Community Charter (Slaughter, LA) 7 p.m.
10/25 @ Southern Lab (Baton Rouge, LA) 7 p.m.
11/1 @ East Iberville (St. Gabriel, LA) 7 p.m.
11/8 @ Central Private (Baker, LA) 7 p.m.

Mitchell Tyler‍ DL 6-5 235 McKinney

8/30 vs. McKinney North 7 p.m.
9/5 vs. MacArthur (Irving, TX) 7 p.m.
9/13 @ Pearce 7 p.m. 
9/20 vs. Prosper 7 p.m.
9/27 @ Allen 7 p.m.
10/10 vs. Plano 7 p.m.
10/18 vs. Plano West 7 p.m.
10/25 @ Plano East 7 p.m.
11/1 vs. Dallas Jesuit 7 p.m.
11/8 @ Boyd 7 p.m.

Anthony Anyanwu‍ DL 6-3 230 Sachse

8/30 vs. Coppell 7 p.m.
9/6 vs. Euless Trinity 5 p.m.
9/13 @ Plano East 7 p.m.
9/20 @ Wylie 7 p.m.
9/27 vs. Naaman Forest 7 p.m.
10/3 vs. Garland 7 p.m.
10/18 @ North Garland 7 p.m.
10/24 vs. Lakeview Centennial 7 p.m. 
10/31 @ South Garland 7 p.m. 
11/8 vs. Rowlett 7 p.m.

Will Garner‍ LB 6-2 205 Klein

8/30 @ Cypress Creek 7 p.m.
9/5 @ Tomball Memorial 7 p.m.
9/12 @ Klein Oak 7 p.m.
9/20 vs. Klein Cain 7 p.m.
10/4 @ Conroe 7 p.m.
10/12 vs. The Woodlands 2 p.m.
10/19 @ Klein Collins 6 p.m. 
10/25 vs. Klein Forest 7 p.m.
10/25 @ Klein Collins 7 p.m.
11/2 @ Oak Ridge 2 p.m.
11/8 vs. College Park 7 p.m.

Brooks Miller‍ LB 6-2 205 West Monroe

9/6 vs. Ridgeway (Memphis, TN) 7 p.m.
9/13 vs. Byrd 7 p.m.
9/20 @ Longview 7 p.m.
9/27 vs. Evangel Christian Academy 7 p.m.
10/4 @ Neville 7 p.m.
10/11 Alexandria 7 p.m.
10/18 vs. West Ouachita 7 p.m.
10/25 @ Ouachita Parish 7 p.m.
11/1 vs. Pineville 7 p.m.
11/7 vs. Ruston 7 p.m.

Jalen Celestine‍ LB 6-2 195 Cecilia 

9/6 vs. St. Martinville 7 p.m.
9/13 @ Comeaux 7 p.m.
9/20 vs. Crowley 7 p.m.
9/27 @ Jennings 7 p.m.
10/4 @ Northwest (Opelousas, LA) 7 p.m.
10/11 vs. Breaux Bridge 7 p.m.
10/18 @ Beau Chene (Arnaudville, LA) 7 p.m.
10/25 vs. Opelousas 7 p.m.
11/1 @ Livonia 7 p.m.
11/8 vs. DeRidder 7 p.m.

Jahdae Barron‍ CB 5-11 175 Pflugerville Connally

8/30 vs. Austin 7:30 p.m.
9/6 @ Del Valle 7:30 p.m.
9/13 @ Bastrop 7 p.m.
9/19 vs. Liberty Hill 7 p.m.
9/26 vs. Hutto 7 p.m.
10/4 @ Cedar Park 7 p.m.
10/11 vs. Pflugerville 7 p.m.
10/18 @ Manor 7 p.m.
10/25 vs. Rouse 7 p.m.
11/7 @ Georgetown 7 p.m.

AJ McCarty‍ CB 5-11 180 Brownwood

8/30 @ Brock 7:30 p.m.
9/6 vs. Snyder 7:30 p.m.
9/13 vs. Graham 7:30 p.m.
9/20 vs. WF Rider 7:30 p.m.
9/27 @ Abilene Wylie 7:30 p.m.
10/4 vs. Grand Oaks 7:30 p.m.
10/11 vs. Gatesville 7 p.m.
10/25 @ Stephenville 7 p.m.
11/1 vs. La Vega 7 p.m.
11/8 @ China Spring 7 p.m.

Theron Stroops‍ CB 6-0 175 Lancaster

8/30 vs. Duncanville 7:30 p.m.
9/6 vs. West Mesquite 7:30 p.m. 
9/13 @ South Grand Prairie 7:30 p.m.
9/20 vs. Mansfield Legacy 7:30 p.m.
9/27 @ Samuell 7:30 p.m.
10/11 @ Sunset 7:30 p.m.
10/18 vs. Adams 7:30 p.m.
10/25 @ Mansfield Timberview 7:30 p.m.
11/1 vs. Highland Park 7:30 p.m.
11/8 @ Wilson 7:30 p.m.

Chateau Reed‍ S 6-3 185 Lawton

9/6 @ Burkburnett 7:30 p.m.
9/13 @ MacArthur 7 p.m.
9/26 vs. Midwest City 7 p.m.
10/4 @ Deer Creek 7 p.m.
10/10 vs. Putnam City West 7 p.m.
10/25 @ Choctaw 7 p.m.
11/1 @ Del City 7 p.m.
11/8 vs. Putnam City 7 p.m.
 
×
Verify your student status
See Subscription Benefits
Trial only available to users who have never subscribed or participated in a previous trial.